Historia

CENTRUM KULTURY PODGÓRZA 

KLUB TYNIEC

[tyniecki-klub-kultury.jpg]


               Klub Tyniec rozpoczął działalność w grudniu 1994 r. Impreza inauguracyjna zgromadziła przedstawicieli wielu instytucji m. In. Radnych Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy VIII, Opactwa Tynieckiego, Dyrekcji Szkoły Podstawowej, Przedszkola tynieckiego, OSP Tyniec, Saltromu, przedstawicieli Osiedlowych Klubów Kultury, Mieszkańców Osiedla Tynieckiego, co dało początek współpracy z w/w instytucjami.

Klub mieści się w budynku dawnej Spółdzielni Dziewiarskiej przy ul. Dziewiarzy 7. Po upadku spółdzielni Rada Dzielnicy VIII włączyła się w ratowanie, budynku, tym bardziej, że społeczności lokalnej zależało, aby wykorzystać go m.in. na działalność kulturalną. Klub leży na historycznym szlaku Jana Pawła II, co też zainspirowało nas do organizacji wielu imprez poświęconych życiu i twórczości Papieża Polaka oraz wielu wieczorów wspomnień poświęconych JP II.

Działalność Klubu odgrywa istotną rolę w życiu mieszkańców Tyńca za sprawą pielęgnowania tradycji i animowania życia kulturalnego osiedla. To miejsce różnorodnych imprez adresowanych do przedstawicieli różnorodnych grup wiekowych. Organizujemy biesiady rodzinne, wieczory poetycko-literackie, spotkania z dziennikarzami, wernisaże i wystawy plastyczne, prezentacje poezji, pokazy tańców, spotkania z kultura i sztuka różnych narodów, koncerty gitarowe, pikniki talentów, międzyklubowe konkursy plastyczne i literackie, wieczory artystyczne dla Seniorów, wycieczki krajoznawcze piesze i autokarowe, wykłady na temat zdrowia, ziołolecznictwa, profilaktyki przeciw nałogom, bezpieczeństwa dzieci na drodze, spotkania z byłymi członkami ZHP, z byłymi uczestnikami zespołów regionalnych działających przed laty w Tyńcu. Stałym elementem działalności klubu są imprezy okolicznościowe jak: Spotkania Wigilijne, Mikołajki, Konkursy Śpiewania Kolęd i Pastorałek, Bale Karnawałowe, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Seniora, Andrzejki, imprezy z okazji 3 Maja i 11 Listopada, spotkania opłatkowe, świąteczne. Ciągle staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i stale poszerzać ofertę.

W Klubie realizowane są także zajęcia edukacyjne: pracownia twórczości artystycznej, plastyka, koło teatralne dla dzieci i młodzieży, grupa kabaretowa „Szalone podwórko”, zespoły wokalne, klub spacerowy nordic walking, Klub Miłośników Starego Krakowa, zajęcia ruchowo rekreacyjne dla pań i nastolatek, nauka gry na instrumentach, koło Młodych Literatów, Klub Młodzieżowy. Zajęcia stałe prowadzone są przez profesjonalna kadrę instruktorską. Uczestnicy zajęć maja na swoim koncie udział w licznych przeglądach, wystawach, konkursach na terenie miasta i Małopolski m.in. w międzynarodowym projekcie Mosty Między Miastami- coroczny występ na estradzie Targów Bożonarodzeniowych w Rynku Głównym, występ podczas imprezy Wiktorii Wiedeńskiej w Małym Rynku oraz podczas Festynów Rady Dzielnicy VIII.

Klub bierze udział w organizacji aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w ramach Akcji Lato i Akcji Zima promując udział w ciekawych wycieczkach i zajęciach. Staramy się rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży przy współpracy z Filharmonia Krakowską, której comiesięczne koncerty przyczyniają się do zdobywania coraz większej wiedzy o muzyce i dają możliwość obcowania z nią na żywo. Działalność Klubu to również dbanie o rozwój kultury fizycznej dzieci i młodzieży poprzez organizacje wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, turniejów tenisa stołowego, bilarda, gry w szachy dla dzieci i młodzieży w dużej mierze sponsorowanych przez LZS Kraków. Turnieje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przez wiele lat Tyniecki Klub Kultury był organizatorem podczas Podgórskich Jesieni Kulturalnych koncertów organowych przy współpracy z  Opactwem Tynieckim. Istotna dla działalności Klubu jest współpraca z instytucjami z zrzeszającymi osoby niepełnosprawne m.in. z Domem Pomocy Społecznej z ul. Nowaczyńskiego w Krakowie, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom "Kruszynki", Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Słabowidzących i Niewidomych z ul. Tynieckiej w Krakowie oraz Fundacją Saltrom. Współpraca ta zaowocowała organizacją wielu imprez, wernisaży i wieczorów poezji.

Komentarze